Ucuz Ortodonti Tedavisi Uygulamaları

İnsan vücudunda meydana gelen en ufak problem bile tüm hayatını etkilemektedir. Bu problem kol, bacak, el, ağız gibi herhangi bir bölümde olabilir ancak bu sorunlar küçük sorunlar hayatınız da büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebepten dolayı bu sorunlar daha da büyümeden, daha fazla dert açmadan çözülmesi gerekmektedir. Özellikle ağız kısmında oluşan sorunlar ilginç olsa da tüm vücudumuzu, yaşam aktivitelerimizi etkilemektedir. Hatta bu sorunlar yaş ilerlemesi ile daha acılı ve zor şekillerde çözülmektedir. Bu sebepten dolayı daha küçük yaşlarda ilerlemeden bu sorunlardan kurtulmak gerekmektedir. Her anlamda daha iyi olmaktadır. Çünkü hem vücudun daha yeni gelişmesi sebebi ile doğru bir şekilde ağız ve diş yapısına sahip olunup hem de ilerde oluşabilecek sorunlardan küçük yaşta yapılan işlemler doğrultusunda kurtulmak kolaylaşmaktadır.

Genellikle de çocuk yaşlarda ağız ve dişlerde oluşan en büyük sorun dişlerin çarpık olması, dişlerin çıkması gereken yerden farklı yerde çıkması gibi sorunlar oluşmaktadır. Bunlarda sağlığından tüm hayatına etki olmaktadır. Bu sebepten dolayı çocuk diş hekimlerinin normalde 5 yıl okuduktan sonra en az 4 yıl daha okuyarak doktorasını bitirmesi ile çocuk diş hekimi ucuz ortodonti tedavisi uzmanı olan bir doktora götürülmelidir. Diş hekimliğinde bir uzmanlık alanı olan bu bölüm çocuk ve yetişkinlerin dişlerinin daha doğru ve düzgün olması için işlemler yapan doktorlardır. 21. yüzyıldan bu yana gelişen teknoloji ile ortodonti doktorları bunların yanında fazladan çıkan diş dizisi bozukluklarına, diş ile çene arası bozukluklarına, genetik olan sorunlara gibi diş ve çene ile ilgili birçok sorunları çözmekte yardımcı olmaktadır. Ortodonti uzmanlarına da ortodontist sıfatı kullanılmaktadır.

Neden ortodonti önemlidir?
• Dişlerde oluşan bozukluklar ağız kokusuna neden olmaktadır.
• Oluşan bozukluklar nedeni ile dişler çeneye fazla baskı yapması nedeni ile sırt, omuz ve baş ağrısı yapabilmektedir.
• Psikolojik anlamda da insanların dışarıdan dişleri için gördüğü tepkiler nedeni ile problemler yaşayabilmektedir.
• Çarpık ve bozuk diş yapısı nedeni ile temizlenmesinde oluşan sıkıntılar insanların dişlerinin çürümesine ve daha erken yaşta kaybetmesine neden olabilmektedir.

Ortodonti tedavisinin yaşı var mıdır?
Son zamanlarda insanların daha çok üzerine düştüğü bir konu olan ortodonti tedavileri, yetişkin insanlar tarafından da oldukça fazla talep görmektedir. Ortodonti tedavisine başlanma yaşı 8 olarak sınırlanmaktadır. Bunun nedeni ise daha yeni oluşan, gelişen ve büyüyen dişlerin yapısının büyürken daha doğru ve düzgün büyümesi içindir. Ancak bu işlemler süt dişlerinin çıkmasından sonra uygulanması tercih edilmektedir. Küçük yaşlarda diş problemi yaşayan ve süt dişlerinin çekilmesi problemi olan çocuklarda ise 5-8 yaşları arasında ortodonti işlemler uygulanması zorunlu olmaktadır. Bu anlamda 8 yaş ve üzeri tüm çocuk ve yetişkinlere yapılmasının bir sakıncası yoktur. Bunun yanı sıra dişlerinin düzgün ve doğru olması onların hem sağlık hem psikolojik anlamda yararına olacaktır.

Ucuz Ortodonti Çeşitleri
Kişinin rahatsızlığının şekline ve ilerleyişine göre uygulanan ortodonti işlemleri ve uygulanan diş teli farklı olmaktadır. Şu anda metal braket, seramik braket, şeffaf plak, lingual braket olmak üzere 4 çeşidi bulunmaktadır. İçlerinde en sağlamı metal braket olmaktadır. Ancak insanlar fark edilmemesi için daha çok lingual yani görünmeyen dişin arkasında olan diş telini ya da şeffaf plakları ucuz indirimli kampanyalı ortodonti niyetine kullanmaktadır. Şeffaf plaklarda son 5 yılda oldukça kullanımı artmıştır. Ancak her biri insanların dişlerinin düzelmesinde yardımcı olmaktadır.