Ortodonti Tedavi Süresi

Dişler insanların bakıldığında en hassas bölgesi olmaktadır. Bu kadar hassas olması nedeni ile bir sorunla karşılaşıldığında yaşanacak sorun oldukça fazla olacaktır. Bu sorun dişlerde olduğunda sadece diş ve ağız bölgesinde değil tüm vücut üzerinde olabilmektedir. Bu sorunları yaşamamak için de oluşan problemler küçük yaştan çözülmeli ki ileri ki yaşlarda rahatsızlara sebep olmaması içindir. Genellikle genetik ve ya fiziksel sorunlardan ortaya çıkan dişlerin çarpıklığı, dişlerin yanlış bölgelerden çıkması gibi sorunlarda ortodonti diş hekimliği dalı ilgilenmektedir. Dişlerin çarpık olması nedeni ile vücutta sorunlar yaşanabilinmektedir. Bu sebeple ortodonti tedavisi ile çözüme ulaşılmaktadır.

Ortodonti dalı 21. yüzyılda teknolojinin de ilerlemesi ile sadece ağız ve diş sorunlarına çare olmak yanında üst ve alt çene bozuklukları, çene ve diş arasında oluşan problemler, çene ve diş yapısı ile de ilgilenmekte ve çözüme ulaştırmaktadır. Ortodonti uzmanlarına ise ortodontist denilmektedir. Bu uzmanlık unvanını alabilmek için 5 yıllık diş hekimliği bölümünü bitirmesi artından 4 ve 6 yıl arasında değişebilen doktora programından sonra ortodonti uzmanı olmaktadırlar. Bu program içerisinde ise ortodonti uzmanlığı olduğundan bunun yanında çene ve yüz yapısı, daha güzel görünmesi hakkında eğitimlerde almaktadırlar.

ortodontik tedavi süresü

Ortodonti tedavisinin uygulanma süreci
Yapılmaya başlanmadan önce hekim tarafından nasıl bir sorun sonrasında ortodonti tedavi sürecine girilmek istenildiği sorulmaktadır. Bunun önemi uzmanın nasıl bir tedavi uygulayacağı, hangisini seçeceği konusunda büyük yardımları dokunmaktadır. Tedaviyi etkileyecek sebepler arasında hastanın yaşı, hastanın problemi, hastanın tedaviye bakış açısı ve doktorun işlemler sırasında kullandığı aletler önemli olmaktadır. Ortodonti tedavisi uygulanmadan önce diş yapısı ve çene yapısının modeli alındıktan sonra uygulama başlamaktadır. Çarpıklıkların az olması tedavinin süresi kısaltmaktadır. Böyle olan kişilerde tedavi 8-12 ay arasında değişmektedir. Ancak daha ağır sorunlarla karşılaşıldığında, bu sorunlar genellikle yaşı ilerleyen kişilerde olmaktadır. Bu kişilerde ise çene yapısının bozulduğu, diş yapısının uyumsuz olması ortodonti tedavi süresini 1 ile 2 yıl arasına kadar çıkarabilmektedir. Ancak normal olarak bakıldığında diş teli kullanım süresi 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir.

Uygulanan tedavinin kısalmasında da önemli etkenler bulunmaktadır. Kişinin ortodonti tedavisine bakışı ve uyumu, hastanın tedavi boyunca ağız ve diş hijyenine dikkat etmesi, doktorun kullanması için verdiği diş tellerini gerektiği gibi söylenenlere dikkat ederek kullanması, düzenli kontrollere gelmesi hastanın tedavisinin süresinin azalmasında yardımcı olacaktır. Bunun yanında uygulanan tedavi yanında uygulanan kişinin yaşı da önemlidir. Daha küçük yaşlarda uygulanan çocuklara korkmaması ve endişelenmemesi için hem aile hem de ortodonti uzmanı tarafından yardım edilmeli çekineceği cümlelerden kaçınılmalıdır.

Çocuk ve yetişkinlerde diş teli tedavisi süresi
Ortodonti tedavisinde yaş sınırı sadece çocuklarda olmaktadır. Çocuklarda da olmasının sebebi süt dişlerinin düşüp yerine asıl dişlerinin çıkmasının beklenmesidir. Bu sebeple 8 yaş altı çocuklar dışında kullanılması sakıncalı değildir. Çocuklarda daha çok uygulanma sebebi daha düzgün ve doğru dişlere sahip olmaları içindir. Hem de sağlık açısından sorunlardan küçük yaşta uygulanan ortodonti tedavisi ile kurtulmasıdır. Yetişkinlerde ise oluşan diş çarpıklığı ve diğer sorunlar çevresinden olumsuz tepkiler alması ve psikolojik anlamda etkilenmesine sebep olabilmektedir. Daha çok estetik ve güzel dişlere sahip olmak için uygulayan yetişkinler bunun yanında uygulandığının fark edilmemesi için ona uygun diş tellerini tercih ederek dişlerinin güzelliklerini ortaya çıkarmaktadır.