Ortodonti Klinikleri - İstanbul

Diş bozukluğu Nedenleri Nelerdir?
Diş ve çenedeki yapısal bozuklukları araştıran ve bu sorunlara çözüm üreten bilim dalıdır. Ortho ve odons kelimelerininbirleşmesiyle oluşan sözcük grubu yunan dilinden Türkçeye geçmiştir. Düzgün diş anlamına gelen ortodonti diş hekimliğinin ardından 4 yıllık bir eğitimle kazanılan uzmanlıktır. Ortodontide en çok rastlanılan sorunların kaynağında süt dişlerinin oluşumunda, parmak emme, yalancı emzik kullanma ve ya bulunan her cismin ağıza götürülmesi yatar. Ayrıca ergenlik döneminde çıkan daimi dişlerin tam yerine oturamaması, süt dişlerinin zamanından daha erken düşmesi ve ya 20lik yaş dişlerinin diğer bütün dişlere baskı yapması gibi sebeplerde bu bozukluklara yol açabilir. Ayrıca ülkemizde görülen ortodontik bozukluların en çok rastlanan sebebi ise millet olarak diş fırçalama alışkanlığımız olmamasıdır. Türkiye’de yapılan son anketlere göre ortalama haftada bir kere diş fırçaladığımız tespit edilmiştir.

En İyi Ortodonti Kliniği Nerededir?
Ortodontik tedaviler dişlerin ve çenenin yapısına ve kişinin çocukluğundaki ve şimdiki alışkanlıklarına kadar pek çok nedenden dolayı çeşitlilik gösterir. Yüzlerce farklı ortodontik tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemleri günümüzde ortodonti kliniklerinin tamamında görmek mümkündür.En genel anlamda ortodontik tedavi yöntemlerini, dişlerin konumsal bozuklukları ve çene yapısındaki asimetrik bozukluklar olarak ikiye ayırmak mümkündür. Bu tedavilerden en çok rastlanılan ise diş teli tedavisidir. Diş teli tedavisinde yaş sınırlaması yoktur ve her yaştan hastaya uygulanabilir.

Ortodontiste Ne Gibi Durumlarda Gidilmelidir?
Çocuklarda dişler 1 yaşında sürmeye başlar. İlerleyen yaşlarda dişler daha fazla çıktığında dişlerin arasındaki boşluklar, dişlerin ileride daha rahat çene kemiğine sığması içindir ve önemsenmemelidir. Bunun dışında ergenlik dönemine yani daimi dişlerin çıkmasıyla beraber problemler boy göstermeye başlar. Daimi dişler çıktığında gözle görülen bir bozukluk varsa, dudak ve ya yanak istem dışı dişin arasına sıkışıyorsa ve ya dişler tam olarak birbirinin üzerine denk gelmiyorsa bir ortodontiste görünmeniz sizin için iyi olacaktır.

Pekiştirme Tedavisi Nedir?
Pekiştirme tedavisi dişlerde bulunan dizilim bozukluklarının tedavi ile giderildikten sonra, bulundukları yere uyum sağlayamamaları ve konumlarına geri dönmek istemelerinden dolayı rahatsızlığın tekrarlanmasını önlemek amaçlı son tedavidir. Bu tedavide genel olarak apareyler kullanılarak dişlerin uyum kazanması ve pekiştirilmesi sağlanır. Buna pekiştirme tedavisi denir.

Lingual (Görünmez) Ortodonti Nedir?
Lingual ortodonti, dişlerdeki bozuklukları gidermek amaçlı yapılan diş teli tedavisinden, nahoş görünüm sebebiyle kaçınan hastalar için uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemle dişlere yapıştırılacak olan braket ve ark telleri, dişin ön kısmına değil arka tarafına yapıştırılır. Bu sayede hasta estetik kaygılarından uzak kalabilir ve gülerken ve ya konuşurken diş telleri görünmez. Bu tedavi yöntemi son yıllarda sıklıkla kullanılmaktadır. Tedavide kullanılan teçhizatın maliyetinin yüksek olması ve daha fazla işçilik ve emek harcanmasından ötürü normal diş teli tedavisine göre biraz daha pahalı olabilir. İstanbul Anadolu yakası ve Avrupa yakası ortodonti kliniği için ortodonti uzman hekimi arıyorsanız, sitemizde bulunan Maltepe, Eyüp, Bayrampaşa, Etiler, Esenler, Beşiktaş, Avcılar, Bakırköy, Kağıthane, Beyoğlu, Sarıyer, Bahçelievler, Üsküdar, Şişli, Eminönü, Nişantaşı, Mecidiyeköy, Zeytinburnu, Şirinevler, Okmeydanı, Kadıköy, Ataşehir, Beykoz, Ümraniye Sultanbeyli, Altunizade ilçe semtlerini seçebilirsiniz.

Vücudumuzda 3 farklı yönde hareket edebilen tek eklem yeri çenemizde bulunur. Ayrıca doğum sırasında, bebeklikte ve ya genetik olarak da çene yapısında ve dişlerin çene kemiği üzerinde simetrik dağılımında bir takım bozukluklar meydana gelebilir. Bu durumlar önceleri teknolojik imkânsızlıklardan dolayı büyük sorunlar olarak bilinir, çoğu rahatsızlık da tedavilere karşılık tam anlamıyla düzelmeyebilirdi. Fakat günümüzde tıp alanındaki son gelişmeler ve teknolojik tıbbi aletlerin daha yaygın kullanılıyor olması pek çok farklı rahatsızlığa birden çok tedavi yöntemi uygulanmasını mümkün kılıyor. Bu sebeple çocuklarımızın ve kendimizin ortodontik yani çene ve diş dizilimiyle alakalı her türlü problemde, çok geç olmadan hemen ortodonti kliniklerine başvurmamız en mantıklı yol olacaktır.