Diş Teli Ne Kadar

Ortodonti tedavisi hakkında bilinmesi gerekenlerin ne kadar kısmını biliyoruz? Dişlerinizde ortodonti tedavisi gerektirecek bir problem varsa bu konu ile biraz daha içli dışlı olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere diş teli çeşitleri ve tellerin fiyatlarından bahsetmek istiyoruz. Toplamda 5 adet diş teli çeşidi bulunmaktadır. Bunlar içten takılan teller, seramik diş telleri, altın diş telleri, metal diş telleri ve damon diş telleridir. Şimdi dilerseniz bu tellere biraz yakından bakalım.

İçten Takılan Teller Ne Kadar?
İçten takılan teller tahmin edileceği üzere dişlerin arka kısmına yapıştırılmaktadır. Standart bir diş teli dışarıdan görünür. Telin sizlere sağlayacağı avantaj dışarıdan görünmüyor olmasıdır. Daha çok çocuk ve gençlere, telin görünümünden rahatsız olan bireylere uygulanmaktadır. Belirtilmesi gereken husus ilk iki haftanın alışma süreci olduğudur. Alışma sürecinde iç yanaklar ve dil tahriş olur. Fakat endişe edilmemelidir. Bu yalnızca bir alışma sürecidir. Fiyat olarak çok pahalı olduğu söylenemez. Yapılan testler ve uygulanan yöntemlere göre değişiklik göstermekle birlikte fiyat aralığının 1,500 ila 3,500 lira arasında olduğu söylenebilir.

Seramik Diş Telleri Ne Kadar?
Seramik yani beyaz diş telleri bayanlar tarafından çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi dışarıdan bakıldığında belli olmamasıdır. İçten takılan tellerde de bu özellik vardır fakat o teller içten takıldıkları için birkaç küçük probleme sebebiyet veriyordu. Bu tellerde ise problem olasılığı çok düşüktür. Fakat bu telin dezavantajı tedavi süresinin normale göre uzun olmasıdır. Porselen braketlerin ağızdaki hareketi engellememesi ve dişleri çok sıkmaması, tedavi sürecini yavaşlatmaktadır. Başka bir dezavantaj olarak fiyatının pahalı olduğu söylenebilir. Seramik tel için ortalama 3000 Türk Lirası ödemeniz gerekiyor. Bu yazımızda diş teli ne kadar sorularına yanıt bulacaksınız.

Altın Diş Telleri Ne Kadar?
Altın madeninden yapılan diş tellerinin birçok avantajı bulunmaktadır. Gerek tedavi süreci olarak gerek estetik açıdan sizlere sağlayacağı birçok avantaj mevcuttur. Altının dişleri düzeltmesi açısından başarılı olduğu yapılan testlerde görülmüştür. Estetik olarak değerlendirecek olursak söyleyebiliriz ki, dişlerinizde altın olması gülüşünüzü olumlu etkileyeceğinden emin olabilirsiniz. Altın diş telleri için dezavantaj arayacak olursak fiyatını söyleyebiliriz. Fiyat etkeni sizler için bir kriterse, altın diş telinin problem olacağını hatırlatmalıyız. Telin ortalama fiyatının 5,000 lira civarında olduğunu belirtelim.

Metal Diş Telleri Ne Kadar?
Mevcut diş teli çeşitlerinden en çok tercih edileni metal diş telleridir. Gerek fiyat, gerek tedavi açısından birçok avantajı sizlere sunacaktır. Maliyetinin uygun olması ekonomik avantajınız olacak, tedavi sürecinde sıkıntı yaşanmaması ve sürecin kısa sürede bitmesi de tedavi avantajınız olacaktır. Unutulmamalıdır ki kullanılan metal yüksek kalitededir ve teller paslanmazdır. Ayrıca dişiniz ve dişinizin dokusu ile oldukça uyumludur. Tedavi sürecinde problem yaşama olasılığınızın düşük olduğunu söylesek yanlış olmaz. Fiyatın 1,500 ila 2,500 lira arasında olduğunu belirtelim.

Damon Diş Telleri Ne Kadar?
Damon braket sistem tellerinin kullanılma sıklığı fazla değildir. Belli bir kesim tarafından tercih edilmektedir. Genellikle küçük yaş gruplarında kullanılmaktadır çünkü damon diş telleri hareketli ve çıkarılabilir tellerdir. Özellikle yemek yerken çıkarılması çocuklar için büyük bir avantajdır. Bilinmesi gereken nokta damon diş tellerinin dişlerin ön tarafında bulunan çarpıklarda ve üst çene darlığı tedavilerinde uygulanıyor olmasıdır. Bahsi geçen diğer tel çeşitlerine nazaran fiyatı pahalı değildir. Ortalama 2,000 lira civarında fiyat ödemeniz gerekecek.

Yapılması Gereken Ne?
Diş telleri braketlerinin çeşitlerini ve fiyatlarını öğrendikten sonra kafanız karışmış olabilir. Hangi teli taktıracağınıza karar verememiş olabilirsiniz. Bu durumda sizlere önerimiz, en kısa zamanda bir ortodontiste gitmeniz ve muayene olmanızdır.