Çocuk Diş Teli

Yapılan araştırmalarda elde edilen verilere göre uzmanlar diş çapraşıkları ve kötü konumlanmış dişlerin çocuklarda fark edildiğinde bir an önce tedavi ettirilmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü bu problemler önemsenmesi gereken, önemsenmediği takdirde daha büyük ölçekli problemler doğuran problemlerdir. Şimdi dilerseniz diş çapraşıklarının tedavisinin niçin gerekli olduğundan ve nasıl tedavi edildiğinden bahsedelim.

Tedavi Niçin Gereklidir?
• Çapraşık dişlerin arkasında yemek kalıntıları kalmaktadır. İşin kötüsü bu dişlerin temizliği oldukça zordur. Hal böyle oluncadişlerde çürüme, diş etinde mikroplanma ve neticesinde diş kaybı yaşanabilir.
• Kötü konumlanmış dişler kaslarınızı normale göre daha fazla yorar. Çünkü bu işler siz ağzınızı ve dişlerinizi hareket ettirirken çene kaslarına yüklenmektedir. Durum böyleyken temporomandibular dediğimiz eklem bozuklukları baş göstermeye başlar. Temporomandibular eklem bozukları ise baş, sırt ve omuz ağrılarına sebebiyet verir.
• Çapraşık diş ister üst çenede ister alt çenede konumlanmış olsun, dışarıdan bakıldığında görülürler. Yani dişleriniz dışarıdan bakıldığında estetik görünümünü kaybetmiş olarak görünecektir. Bu da çeşitli psikolojik çöküntülere yol açmakla birlikte, özgüven eksikliğini doğurabilir.
• Köşede kuytuda kalmış ve sizin ulaşamadığınız, belki varlığından dahi rahatsız olmadığınız (kalıntı kendini fark ettirmeyebilir) yemek kalıntıları temizlenmediği zaman, uzun vadede ağzınızda kokuya sebebiyet verecektir.

çocuk diş telleri

Tedavi Nasıl Gerçekleşiyor?
Diş çapraşığı ve bunun gibi diş rahatsızlıklarının tedavisine ortodonti denmektedir. Bir doktora göründüğünüzde ve bazı dişlerinizin çapraşık, düzensiz olduğunu söylediğinde size uygulayacağı tedavi diş telidir. Diş teli tedavisi yaklaşık olarak iki yıl sürmektedir ve dişlerinizin simetrik, düzenli olmasını sağlamaktadır. Tedavisi sürecinin sonunda tedavi başarılı geçmişse dişler düzenli olmaktadır. Teknolojinin gelişmesi sayesinde bugün birbirinden güzel, kaliteli çocuk dişteli üretimleri olmaktadır.

Diş Teli Takılanlar Nelere Dikkat Etmeli?
Diş teli kullanan kişilerin bazı dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. İlk nokta ağız ve diş temizliğidir. Dilediği gibi yiyip içmelerine izin verilmektedir fakat yapışkan maddelerin yenmesi tavsiye edilmemektedir. En bariz madde sakızdır. Sakız çiğnenmesi hiç önerilmemektedir. Sebebi ise tellere zarar verme ihtimalinin bulunmasıdır. Yapışkan maddenin tele yapışması ile şayet tel yerinden oynarsa o dişte bakteriler ürer iltihaplanmalar başlar.

Teliniz Zarar Görürse Ne Yapmalısınız?
Yapışkan maddeler tüketme, sert cisimleri ve yiyecekleri ısırma gibi sebeplerden dolayı diş teliniz zarar görebilir, tellerin bağlı olduğu braketler kırılabilir. Şayet bu tür bir durumla karşılaşılırsa endişe edilmemelidir çünkü kırık braketler size zarar vermezler. Telinize de zarar vermezler. Yapmanız gereken tek şey vakit kaybetmeden doktora gitmek ve kırılan braketin yerine yenisini taktırmanızdır.

Çocuklar İçin Diş Teli
Diş teli kullanımı takdir edersiniz ki zordur, sorumluluk gerektirir. Çocuklar için düşünecek olursak bu telin korunması gerektiği için kolay olmayacaktır. Diş telinin birçok çeşidi bulunmaktadır ve çocuklar için takıp çıkarmalı olan diş telleri uygun görülmektedir. Takıp çıkarılması kolaydır, çocukların yapabileceği şekilde üretilmiştir. Ayrıca bu tellerin temizliği de kolaydır. Birçok çocuk diş teli görünümünden hoşlanmayacaktır. Bu tür çocuklar için beyaz renkte teller üretilmektedir.

Renkli Teller Çocuğunuzun Hoşuna Gidebilir
Üretildikleri madde metal ve dışarıdan belli olmasına rağmen renkli diş telleri çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi çift renkte yapılabilmesidir. Birçok çocuk tuttuğu takımın renklerinden oluşan çocuk diş telini takmaya heveslenecektir. Sarı kırmızı, sarı lacivert, siyah beyaz gibi spor kulüplerinin renklerinden oluşan telleri çocuğunuza tavsiye edebilirsiniz.