24 Saat Açık Dişçi – İstanbul 0212-283 59 47

Diş ağrısı pek çok insanın başına gelmiştir. Diş ağrısı çekmeyenler ise en az bir defa çevrelerinden birisinde bu kötü duruma şahit olmuştur. Bu ağrılar bazı durumlarda tahammül edilemeyecek kadar şiddetlenebilir. Diş ağrısının bizi nerde ve ne zaman bulacağı asla belli değildir. Bu ağrılar bazen o kadar dayanılmaz hale gelir ki gece sıcak yatağımızdan kalkıp 24 saat açık dişçi aramamıza sebep olabilir. Diş ağrıları bekletilmemeli ve az da olsa diş ağrısı hissedildiğinde bir diş hekimine gidilmelidir.

Diş Ağrısının Sebepleri
Bu konuya gelecek olursak karşımıza uzun bir liste çıkacaktır. Yüzlerce sebepten kaynaklı oluşabilen diş ağrısının en çok karşılaşılan sebeplerinden birisi dişte ve ya diş etinde oluşan iltihaptır. Bu iltihaplar hem kişiye ağrı verir hem de dışarıdan dahi belli olacak derecede şişliklere sebep olabilir. Diş minelerinde oluşan bir tahribat ve ya tahriş de diş ağrısına neden olabilir. Aralarında en zorlu geçen diş ağrısı ise 20lik dişlerin çıkmasıyla oluşan ağrıdır. 20lik dişler diş etini yararak çıkar ce bu sırada mevcut dişlere de baskı uygulayarak onları sıkıştırır. Bu da şiddetli ağrılara sebep olur.

Ayrıca ergenlik dönemine yakın yani daimi dişlerin çıkması da oldukça sancılı bir dönemdir. Süt dişleri dökülür ve yerine ömür boyu kullanacağımız dişlerimiz alır. Bu da tıpkı yirmilik dişler gibi güçlü ağrılara sebep olabilir.
Fakat diş ağrısının ülkemizde en çok görülen sebebi diş fırçalamamaktır. Türk toplumu olarak bir türlü alışkanlık haline getiremediğimiz diş fırçalama, yapılan son anketlerde kişi başına fırçalama sıklığı açısından haftada sadece bir kez olduğu ortaya çıkmıştır. Bu istatistik ise durumun vahametinigözler önüne sermektedir.

Geçici Tedavi Yöntemleri
Diş ağrılarından kısa süreli kurtulma yolları daelbetteki vardır. Bunlardan en tesirli olanı ağrı kesici kullanmaktır. Fakat toplumda yanlış bilinen bir uygulama mevcuttur. Dişlere rakı ve ya kolonya gibi alkol içeren kimyasallar ve ya aspirin tozu gibi maddelerin direk olarak uygulanması kesinlik dişlere ve diş etlerine zararlıdır. Bunun yerine dişlerin arasında ve ağrıyan dişin üzerinde kalan yemek artıklarını temizleyerek ve ağzımızı yarım bardak az tuzlusu ile çalkalayarak tedavi uygulamak hem daha sağlıklı, hem de diğer yönteme göre çok daha etkilidir. Diş ağrısının geçmesinde en etkili yol ağrı kesici kullanmaktır. 24 saat acil dişçi ile uzman diş hekimi için Avrupa yakası Sarıyer, Şişli, Kağıthane, Etiler, Beyoğlu, Eminönü, Eyüp, Bayrampaşa, Esenler, Beşiktaş, Bakırköy, Bahçelievler, Zeytinburnu, Şirinevler, Okmeydanı, Nişantaşı, Mecidiyeköy Anadolu yakası Üsküdar, Kadıköy, Ataşehir, Beykoz, Ümraniye bölgelerine bakabilirsiniz. Ağrının şiddetine göre ağrı kesicinin dozu ayarlanmalıdır. Eğer ki dişinizin üzerinde çürüklerden dolayı oluşan boşluklar ve oyuklar mevcut ise ağrıyı dindirmek için karanfil yağını pamuğun üzerine az miktarda damlatarak dişin o bölgesine uygulayabilirsiniz. Bu tedavi dişinizdeki ağrıyı alacaktır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Karanfil yağı içeriğinden dolayı diş etlerine çok zararlıdır. Dişlere yapılan bu uygulamada karanfil yağının kesinlikle diş etine değdirilmemesi gerekir.

Bu saydığımız yöntemler kalıcı ve kesin tedavi değildir sadece 24 saat açık dişçi doktor bulamadığımız takdirde, ağrımızı en azından ertesi güne kadar dindirebilecek alternatif yöntemlerdir. Ağrı bu yöntemlerle uzun süreli olarak ortadan kaldırılmak istendiğinde ise ileride daha büyük diş ve diş eti problemlerinin ortaya çıktığı tecrübe ile sabittir. Bu sebeple dişlerinizde oluşan her türlü çürük, iltihap, şişme gibi olumsuz durumlarda, nerede olursanız, gece gündüz fark etmeksizin mutlaka bir diş hekimine ve ya ortodontiste görünmeniz tavsiye edilir. Diş ağrıları ciddi problemlerdir ve kendi kendilerine geçmezler.